The Art is a Cure


Antický filozof Aristoteles prišiel pred viac ako 2000 rokmi s myšlienkou, že umenie môže pôsobiť ako očista. Počas katarzie (ako to pomenoval), dochádza k uvoľneniu sebauvedomenia. Divák sa takmer stotožňuje s hrdinom drámy, preberá jeho pocity a v predstavách aj sám žije v jeho svete. Pocity hrdinu drámy prenikajú divákom a keď sa tragédia skončí, odznie posledné slovo a zmiznú masky, pozornosť sa pomaly vracia do zvyčajného rámca, prežité emócie a vášne očistili dušu od rozličných afektov a napätí, ktoré sa v nej nakopili.

Aký je avšak význam umenia v dnešnej dobe tvrdého pragmatizmu? Morálnou hodnotou sa dnes stáva zaplatený výkon a to, čo si za tento výkon môžeme, resp. nemôžeme dovoliť.  Doba robotizácie nás nakoniec nemilo prekvapila svojim vyústením –  sám človek sa stáva robotom, ktorý pumpuje energiu, čas a potenciál do profesného a súkromného života. Musí sa javiť neustále aktívny, motivovaný a šťastný. Jedinec je nakoniec polapený v nekonečnom kolobehu snaženia, výsledkov, odmien, zlyhaní a vyčerpania. V hyperkonzumnej spoločnosti máme všetko, ak si na to zarobíme, avšak nemáme samých seba.

Človek môže pôsobiť čudne, ak sa venuje činnostiam, ktoré ho tešia a osobne v nich vidí význam, bez toho, aby očakával okamžitý materiálny profit. Veď aký význam môže mať vo svete, kde sa oceňuje najmä stúpanie po labilnom spoločenskom rebríčku a výška príjmu  niečo ako poézia, hudba, dobrá kniha, maľba, prechádzka po lese alebo západ slnka?  Nie je vôbec prekvapivé, ak sa stretnete s otázkou: „a koľko ti to vlastne celé hodí?“ Nie je avšak na mieste pýtať sa, či sme ešte ľudia, alebo sme už len samotné produkty doby produktov, neustále krúžiace po obežnici trhu?

Liekom, alebo skôr oblbovákom nášho vedomia je nekonečná prietrž masmediálnej a marketingovej reklamy – produkty, tovary a služby, ktoré nás poctivo masírujú a sypú sa na nás zo všetkých strán. Pre jedincov, na ktorých to už nezaberá, sú pripravené farmaceutiká.

V Sick Minded sme sa na veci vždy pozerali z iného uhla pohľadu. Našou vlastnou rebéliou je to, že odmietame bez rozmyslu prijímať to, čo je nám hneď ponúkané. Pýtame sa, a hľadáme odpovede. Našim liekom je umenie. Keď sme pred rokmi začínali so streetwear značkou oblečenia a umeleckým projektom Sick Minded, ani sme netušili, ako nás to všetkých obohatí a čo všetko sa pri tom naučíme. Každý jeden z  nás prešiel veľkou osobnostnou zmenou, k svojim životom sme začali pristupovať aktívne a dnes už vieme, že sme to práve my sami, kto udáva smer našim životom. Fotografia, audiovizuálne umenie, poézia a hudba sú našimi prostriedkami na sebavyjadrenie. Našli sme sa v umení.

Na tejto ceste sme spoznali množstvo aktívnych ľudí – umelcov, majiteľov klubov, hudobníkov,  cestovateľov a mladých aktivistov. Ľudí, ktorí presne tak ako my veria, že čas, ktorí im bol daný a svoju existenciu, majú len a len vo svojich rukách. Preto je umenie liek. Môžu to byť všetky formy umenia, ako si ho vieme predstaviť, ale predovšetkým je to umenie učiť sa žiť.

Sme súčasťou tejto spoločnosti, neoddeľujeme sa od nej a nie sme ľahostajný voči tomu, čo sa vôkol nás deje. Avšak zároveň vytvárame spoločne náš vlastný svet, a zdieľame ho s komunitou ľudí, ktorí sa na to všetko tiež pozerajú vlastnými očami, a nie sú ochotní príjímať to prvé, čo im je predostreté.  V konečnom dôsledku je len na nás, v akom svete sa  rozhodneme žiť.

 

Šaty The Art is Cure nájdeš na https://www.sickmindedcult.eu/kategoria-produktu/saty/

Pánske aj dámske mikiny The Art is a Cure tu https://www.sickmindedcult.eu/kategoria-produktu/mikiny/

Ivo