Rok 2020 sa končí a či sa to hociktorému konzumentovi hoaxov páči alebo nie, je to rok v znamení celosvetovej pandémie Covid-19. Nejdem sa tu rozpisovať o opatreniach vlády, protestoch, lockdowne alebo spoločensko-ekonomických dôsledkoch epidémie, ktorá momentálne hýbe svetom. O týchto témach už toho bolo a ešte bude popísané dosť.
Nasledovné riadky budem venovať hlavne téme umenia a jeho ešte väčšej dôležitosti v súčasnej polarizovanej spoločnosti. V umení hľadáme a nachádzame niečo viacej – to čo je pod povrchom všedného a každodenného. Takmer každý z nás rád vstupuje do magického a fantastického sveta, ktorý nám umenie odkrýva. Stačí sa prejsť po námestí, a všimnúť si, koľko ľudí má slúchadlá. Počúvame svojich obľúbených interpretov alebo albumy, pretože vďaka umeniu, ktorá nám je tu prezentované, vstupujeme do sveta, ktorý je normálne skrytý a ktorý nám toľko ponúka. Chodíme na koncerty aby sme mali možnosť „dotknúť“ sa tejto inej dimenzie reality a zažiť ju „naživo“.
Z rovnakého dôvodu chodíme radi do kina, máme predplatený Netlix alebo HBO a navštevujeme galérie, kde sa kocháme nad prácami výtvarníkov, fotografov alebo sochárov, alebo si radi otvoríme román od nášho obľúbeného spisovateľa. Napriek tomuto všetkému v čase prepuknutia pandémie Covid-19 začalo umelecké povolanie zo strany mnohých „expertov na všetko“ degradovať. Na sociálnych sieťach sa začali objavovať rôzne názory typu „umelcov nám netreba“ alebo „nech si zoberú do rúk lopatu“. Každá práca, ktorá sa vykonáva poctivo, zodpovedne a prospieva spoločnosti je záslužná. Chcieť ale od niekoho, kto svoj život obetoval hre na husle a aj vďaka nemu si môžeme vychutnať koncert filharmónie, aby si teraz do ruky zobral lopatu je niečo podobné, ako keby sme od človeka, čo bol celý život murár chceli, aby sa posadil na stoličku huslistu filharmónie a hral. Obaja to dáko robiť budú, avšak určite nie k spokojnosti ostatných a k prospechu veci. Pričom výsledok nebude konštruktívny, ale deštruktívny.
Určite je tu za hodno spomenúť aj fakt, že člen filharmónie, tak isto ako aj osvetlovači, zvukári, kulisári a mnohí ďalší nerobia svoju prácu pre peniaze, pretože v skutočnosti sú príjmy v týchto sférach aj napriek skresleným predstavám veľmi nízke, ale preto, že ich práca baví a napĺňa a ich prínos pre spoločnosť nie je v ničom menší, ako prínos zdravotníkov, učiteľov alebo vedcov. Napriek tomu sa im spoločnosť v tejto situácii otočila chrbtom.
Uvedomujeme si náročnú situáciu všetkých prevádzok a klubov, kde sa okrem iného diali koncerty, výstavy a ďalšie podujatia, ktoré sme tak radi navštevovali. Za 5 rokov existencie Sick Minded sme navštívili mnohé z týchto miest, sami tu mali vernisáže, na ktorých sa vždy prezentovali svojim koncertom aj hudobníci a my sme sa mohli s našou tvorbou podeliť s ľuďmi. Počas tejto cesty sa niektorí z nich stali našimi priateľmi a známymi. Sú to ľudia zamestnávajúci ďalších, zaujímajúci sa o dianie vôkol seba a snažiaci sa priniesť ľudom umenie priamo ku nim.. Art cluby, podniky, galérie a výstavné priestory sú nad priepasťou ukončenia ich fungovania.
Sick Minded Cult je audiovizuálny umelecký projekt a streetwear značka. Náš hlavný zdroj príjmu je e-shop, kde máme k dispozícii čiapky, mikiny, tričká a ďalšie druhy oblečenia a doplnkov, ako sú rúška, ponožky, odznaky,… Neplatíme zaň nájom a každý máme svoju prácu. Nie sme teda v situácii, ktorá by súvisela s existenčným ohrozením, no napriek tomu aj nás dianie v súvislosti s pandémiou korona vírusu zasiahlo. Tento rok sme začali pracovať na úplne novom projekte, avšak veľa vám zatiaľ neprezradíme, možno iba toľko, že sa určite môžete tešiť. Tak ako každý projekt, aj tento vám chceme jedinečným spôsobom odprezentovať na vernisáži. Momentálne avšak stále nevieme, kde a kedy by sa takýto event mohol odohrať.
To, čo nám ako ďalším kreatívnym ľudom zostáva je tvoriť, realizovať sa a pracovať. Reflektovať to, čo sa deje vôkol nás v našom meste, spoločnosti a vo svete, pretože aj o tom je umenie. Momentálne prežívame situáciu, s ktorou nik z nás nemá skúsenosť, avšak umenie a tvorba nám pomáhajú zotrvať, nachádzať sa a realizovať. Hovoriť o tom, kto sme a prečo robíme to, čo robíme. Týmto chceme zaželať všetkým, ktorých poznáme, ale aj nepoznáme osobne, majiteľom podnikov, umelcom aj ľuďom, ktorý vždy radi prišli na dobrý koncert alebo výstavu, veľa energie a zdravia. My za Sick Minded môžeme povedať toľko, že určite urobíme všetko pre to, aby sme sa s Vami v roku 2021 stretli.
Ivan